Skip to content

علت چسبیدن خمیر به دست

علت چسبیدن خمیر به دست

در این مقاله از صدرا پخت آذربایجان سعی داریم به یکی از اساسی ترین مشکلات در تهیه خمیر نان یعنی علت چسبیدن خمیر به دست را بررسی کنیم. در صورتی که شما نیز با این مشکل مواجه هستید، با ما همراه باشید. در پایان این مقاله راهکارهایی برای نچسبیدن خمیر به دست ارائه خواهد شد.

طرز تهیه خمیر نان

برای پرداختن به موضوع این مقاله در ابتدا بهتر است با طرز تهیه و مواد اولیه خمیر نان آشنا شوید. خمیر نان از آب و آرد تشکیل می شود. بهترین آرد برای استفاده در خمیر، آرد کامل گندم است زیرا در این نوع آرد برای باکتری ها مواد مغذی بیشتری از جمله آهن و روی وجود دارد. همچنین در تهیه خمیر علت استفاده از آب، فعال نمودن آنزیم آمیلاز است زیرا آنزیم آمیلاز مواد نشاسته ای را تبدیل به پودر قندی می کند.

در صورتی که به آرد گندم دسترسی ندارید، می توانید از آرد سفید نیز در تهیه خمیر نان استفاده کنید.

چسبیدن خمیر به دست

نکات مهم درباره خمیر نان

در بخش بالا به طرز تهیه خمیر نان پرداختیم، اما اکنون می خواهیم به نکات مهمی که در تهیه خمیر خوب، با کیفیت و مرغوب تاثیر دارد بپردازیم.

 1. به مدت زمان ور آمدن خمیر دقت کنید.
 2. کیفیت آرد استفاده شده در تهیه خمیر نان اهمیت بسیار زیادی دارد.
 3. دمای محیط در هنگام استراحت خمیر بهتر است مقداری گرم باشد.
 4. از مخمر تازه استفاده کنید.
 5. از نمک به میزان کافی استفاده کنید.
 6. ورز دهی خمیر نان با رعایت اصول، در صورتی که خمیر نان را کم ورز دهید بافت نان نرم و طرد نخواهد بود. همچنین در صورتی که خمیر نان چسبناک بود پس از گذشت 10 دقیقه از ترکیب کردن مواد اولیه آن را ورز دهید.

علت چسبیدن خمیر به دست هنگام ورز دادن

یکی از مشکلاتی که افراد در تهیه خمیر نان با آن روبرو هستند، چسبیدن خمیر به دست است. ما در این بخش به دلایل چسبیدن خمیر به دست خواهیم پرداخت. در صورتی که شما نیز با این مشکل مواجه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 1. اگر دمای خمیر تهیه شده، زیاد باشد خمیر نان در هنگام کار به دست می چسبد. 
 2. در صورتی که مقدار آرد مورد استفاده در مواد اولیه کمتر از حد نرمال و استاندارد باشد، خمیر تهیه شده در هنگام ورز دادن به دست می چسبد.
راهکارهایی برای نچسبیدن خمیر نان به دست

راهکارهایی برای نچسبیدن خمیر نان به دست

در بخش بالا به ذکر مسائلی که باعث چسبیدن خمیر به دست می شود پرداختیم اکنون می خواهیم به ارائه راهکارهایی برای رفع این مشکل بپردازیم. راهکاری رفع چسبندگی خمیر نان عبارت است از:

 1. اگر دمای خمیر شما زیاد است و دارای چسبندگی است بهتر است سطح آن را با دستمال بپوشانید و سپس در درون یخچال قرار دهید با کاهش دمای خمیر نان چسبندگی آن نیز از بین خواهد رفت.
 2. در صورتی که هنگام تهیه خمیر نان، به مقدار کافی از آرد استفاده نکرده اید بهتر است برای رفع چسبندگی آن مقداری آرد به مواد اولیه اضافه و مخلوط کنید.
 3. در صورتی که خمیرنان به دستتان می چسبد می توانید سطح دست خود را به مقداری روغن آغشته کنید و سپس آن را ورز دهید. 
 4. در صورتی که خمیر نان به سطح مکانی که آن را ورز میدهند می چسبد بهتر است مقداری آرد بر روی میز و … بپاشید.
 5. اگر خمیر نان تهیه شده به وردنه میچسبد نیز بهتر است وردنه را داخل یخچال قرار دهید و پس از سرد شدن سطح وردنه شروع به استفاده از آن کنید.

ناگفته نماند؛ در ابتدای ورز دهی خمیر نان مقداری چسبندگی مشاهده می شود که با ورز دادن بیشتر رفع خواهد شد. در صورتی چسبندگی خمیر با ورز دادن آن رفع نشد بهتر است به سراغ راهکارهای ذکر شده در بالا بروید. برای اینکه بدانیم مقدار ورز دادن خمیر کافی است یا نه بهتر است خمیر نان را با انگشت مقداری فشار دهید اگر خمیر به حالت اولیه خود برگردد یعنی خمیر به مقدار کافی ورز داده شده است اما اگر خمیر نان به حالت اولیه برنگردد و ترک بخورد باید به ورز دادن خمیر ادامه دهید.
پس از مرحله ورزدهی و پروسه استراحت خمیر نوبت به پخت نان می رسد. در بخش های صنعتی اغلب از دستگاه هایی مانند تنور دوار نانوایی، تنور دوار رستورانی و تنور دوار سه متری استفاده می شود.

در صورتی که خمیر پهن شده در دستگاه به صفحات چدنی نچسبد، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله 3 علت نسچبیدن خمیر به تنور را رجوع کنید.

علت چسبیدن خمیر به دست هنگام ورز دادن

سوالات متداول

اگر برای رفع چسبندگی خمیر نان بیشتر از حد نرمال آرد به آن اضافه کنیم چه مشکلی پیش می آید؟

در صورتی که آرد خمیر نان بیشتر از مقدار استاندارد باشد، خمیر تهیه شده سنگین و خشک خواهد شد.

پس از گذشت چه مدت زمانی بهتر است به تست خمیر میزان ورزدهی خمیر نان بپردازیم؟

برای اینکه بفهمید که مشکل چسبندگی خمیر از ورز دهی آن است یا نه بهتر است 10 الی 12 دقیقه پس از ورز دادن به فشار دادن سطح خمیر بپردازیم.

برای رفع چسبندگی خمیر نان می توان مقداری روغن به آن اضافه کرد؟

بله، اما نباید مقدار روغن افزوده شده بیشتر از حد نرمال باشد زیرا در این صورت هنگام پخت نان خمیر به داخل تنور ریخته می شود.

نظرات 4

 1. آزادی‌خواه

  یک سوال چند دقیقه خمیرو بزاریم تو یخچال بمونه؟

  • مریم علیزاده

   توصیه می شود حدود دو ساعت خمیر را در یخچال استراحت دهیم.

 2. طاهره اسدی

  میشه لطفا بگید برای رفع چسبندگی خمیر پیتزا چیکار باید بکنم ؟

  • pouyaمدیر

   راه های مختلفی برای این کار مثل رغن زدن به دست و… هست که میتونید کمک بگیرید.


دیدگاه خودرا ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *