Skip to content

تاریخچه دستگاه نانوایی

تاریخچه دستگاه نانوایی

از قدیمی ‌ترین مواد غذایی که از گذشته ‌های دور تا به امروز در سفره انسان ‌ها وجود داشته، نان است. در حال حاضر روش پخت نان با زمان‌ های گذشته تفاوت‌ چندانی دارد و هنوز هم به عنوان یکی از پر طرفدارترین مواد غذایی به شمار می ‌رود. در این مقاله مایل هستیم تاریخچه دستگاه نانوایی و پخت نان را به طور کامل شرح بدهیم. اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این مطلب هستید تا پایان ما را همراهی کنید.

امروزه دستگاه ‌ها و تجهیزات گوناگونی وجود دارد که پخت نان را برای نانوایان آسان‌ تر کرده است؛ در واقع پیشرفت علم و تکنولوژی تاثیر بی ‌نظیری بر این صنعت داشته و توانسته فرآیند پخت نان را راحت ‌تر کند.

شرکت صدرا پخت آذربایجان یکی از قدیمی ‌ترین و معتبر ترین مجموعه‌ هایی است که در زمین ساخت و تولید انواع دستگاه ‌ها و تجهیزات نانوایی فعالیت دارد. این شرکت با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان، توانسته بهترین دستگاه‌ ها را با سطح کیفیت بالا روانه بازار کند.

تمامی دستگاه‌ های نانوایی تولید شده در این مجموعه FCV’ از گارانتی ۱۸ ماهه برخوردار هستند و متقاضیان می ‌توانند تجهیزات مورد نظر خود را به صورت اقساطی و بدون بهره تهیه کنند. برای خرید تجهیزات نانوایی از صدراپخت می ‌توانید با شماره ‌های ۰۹۱۴۹۳۹۷۳۱۱ و ۰۴۴۳۲۷۲۳۲۸۹ تماس بگیرید.

bakery machine History 2
تاریخچه دستگاه نانوایی

تاریخچه نان در ایران و جهان

همان طور که پیش تر نیز بیان نمودیم، نان از کهن ‌ترین مواد غذایی است که از گذشته تاکنون انسان ‌ها آن را تهیه و میل می کردند. تاریخچه پخت نان به عصر حجر یا نوسنگی باز می ‌گردد. انسان ها در عصر حجر توانستند دانه غلات را با آب ترکیب کنند و خمیری به دست بیاورند. طبق شواهد به دست آمده، انسان ‌ها خمیر را زیر نور آفتاب و روی سنگ‌ های داغ به نان تبدیل می‌ کردند.

به طور کلی تاریخچه پخت نان به هزار ان سال پیش باز می ‌گردد که انسان  هادر کشورهای گوناگون، نهایت تلاش خود را برای تهیه و طبخ آن انجام می ‌دادند. نان یک غذای جهانی است و کمتر کشوری را می ‌توانید بیابید که پخت این غذای ارزشمند در تاریخچه آن وجود نداشته باشد.

طبق تحقیقات جدیدی که توسط باستان شناسان انجام گردیده زمان پیدایش نان پیش از آغاز کشاورزی بوده است. ترکیب نان در هنگام کشف این ماده غذایی متشکل از آب و آرد بود، اما با گذشت زمان انسان ‌ها مخمر را نیز به ترکیب مورد نظر اضافه کردند.

خمیر هایی که نانوایان در زمان گذشته تولید می‌ کردند اندکی ترش بود و نان‌ های تولید شده نیز تا حدودی زبر و خشن بودند. در حال حاضر نیز شاهد پخت این نوع نان در آسیای میانه هستیم که یکی از پر طرفدار ترین آن ها نان سنگک ایرانی است.

bakery machine History
تاریخچه نان در ایران و جهان

فروش نان در اوایل قرن بیستم میلادی

نانوایان در اوایل قرن بیستم میلادی، نان‌ ها را به صورت ورقه شده به فروش می‌ رساندند. از آنجایی که مردم معتقد بودند نان ‌های برش زده خیلی زود بیات می‌ شوند، استقبال چندان زیادی از آن ها نکردند. با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، نانوایان نان‌ های برش زده را به صورت بسته‌بندی در اختیار مردم قرار دادند که این امر توانست، میزان فروش نان را تا حد چشمگیری افزایش دهد.

در گذشته نان ‌های سفید به افراد ثروتمند و نان های تیره ‌تر به افراد فقیر اختصاص می ‌یافت. با توجه به این که نان‌ های سفید تر از قیمت بالا تری برخوردار بودند، معمولاً افراد ثروتمند جامعه آن‌ ها را میل می‌ کردند. در قرن بیستم نظریه جدیدی مطرح گردید؛ طبق این نظریه نان‌ های تیره از مواد مغذی بیشتری برخوردار بودند و ارزش غذایی نان‌ های سفید تر کمتر از نوع سیاه بود.

ایرانیان به واسطه هوش و ذکاوت خود توانستند حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد، آسیاب‌ های بادی را اختراع کنند که در آن ایام اروپاییان و رومیان مشغول آزمون و خطا بودند. مطابق با شواهد و مدارک به دست آمده تاریخچه پخت نان در کشور عزیز ما ایران به حدود ۶۰۰۰ سال قبل باز می‌ گردد که باستان‌شناسان توانستند نشانه‌ های کاشت گندم را در تخت جمشید و دامغان بیابند.

در ایران نیز همانند سایر کشورها، ابتدا مردم نان مورد نیاز خود را در منازل تهیه می‌ کردند؛ با افزایش جمعیت و پیدایش مشاغل گوناگون، شغل نانوایی از منزل به مغازه ها منتقل شد. افراد متبحر در این زمینه توانستند پخت نان در نانوایی را آغاز کنند و موجب کسب درآمد برای خود و دیگران شوند.

تاریخچه دستگاه های نانوایی

تاریخچه دستگاه نانوایی به هزاران سال پیش باز می ‌گردد. هنگامی که برای اولین بار انسان ‌ها شروع به پخت نان نمودند از تخته سنگ استفاده می‌ کردند؛ شدت گرمای تخته سنگ سبب پخت نان به صورت کاملاً یکنواخت می‌ شد.

با پیشرفت فناوری، تجهیزات و دستگاه ‌های نانوایی گوناگونی در کشور ایران تولید گردید که این امر سبب پیشرفت صنعت تولید نان شد. در حال حاضر افراد زیادی مکانی اجاره کرده و نانوایی خود را تاسیس کرده‌ اند. وقتی از نان صحبت می ‌شود تنها یک نوع خاص مطرح نیست؛ زیرا هم اکنون در نقاط مختلف کشور نان ‌های گوناگونی با دستورالعمل ‌های مختلف طبخ می ‌شود.

پیشرفت علم و تکنولوژی تغییرات شگرفی در صنعت پخت نان به وجود آورد، انسان‌ ها با استفاده از تابه ‌های چدنی که دهانه کوچکی نیز داشتند، نان‌ های مورد نیاز خود را تهیه می ‌کردند. پس از مدتی فرها جایگزین تابه‌ های چدنی شدند. فرها دارای یک درب و یک چراغ بودند تا افراد بتوانند مراحل پخت نان را به راحتی مشاهده نمایند. با وجود این دستگاه های فر، افراد می‌ توانستند به راحتی دما و مدت زمان پخت نان را کنترل کنند.

پس از گذشت مدتی دستگاه‌ های اتوماتیک نانوایی جایگزین فرهای قدیمی شدند، این دستگاه‌ ها از سنسورهایی برخوردار بودند که می ‌توانستند به صورت کاملاً اتوماتیک میزان دما و مدت زمان پخت را مشخص کنند. قطعاً با تولید این دستگاه، فرآیند پخت نان برای نانوایان در قرن بیستم بسیار آسان‌ تر گردید.

bakery machine History 7
تاریخچه دستگاه های نانوایی

تولید دستگاه های پیشرفته نانوایی

امروزه با افزایش جمعیت و بالا رفتن میزان تقاضا برای خرید نان، دستگاه‌ های جدیدتری وارد بازار شده اند که از تکنولوژی ‌های منحصر به فردی برخوردار هستند. تمامی مراحل پخت نان در این دستگاه ‌ها به صورت کاملاً اتوماتیک انجام می ‌شود؛ در نتیجه میزان دخالت نیروی انسانی در این فرآیند بسیار اندک است.

دستگاه‌ هایی که امروزه مشاهده می ‌کنید دارای سنسورهای هوشمند کنترل دما هستند، معمولاً این تجهیزات صنعتی در نانوایی ها با جنس های استیل ضد زنگ و تفلون تولید می ‌شوند تا در هنگام پخت، نان به سطح تنور نچسبد.

قطعاً یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت دستگاه‌ های نانوایی و تولید تجهیزات جدید، تغییرات فرهنگی و اجتماعی جامعه بوده است. افزایش جمعیت و نیاز به تولید نان در حجم بالا برای برآورده کردن تقاضای جامعه، سبب ساخت دستگاه‌ هایی کاملاً اتوماتیک با سطح کارایی بسیار بالا شد.

همان طور که می ‌دانید امروزه علم و تکنولوژی پیشرفت ‌های شگرفی داشته است، بنابراین احتمالاً در آینده شاهد ساخت دستگاه‌ هایی مبتنی بر هوش مصنوعی با قابلیت اتصال به اینترنت باشیم. امروزه شرکت ‌های زیادی به تولید دستگاه‌ های نانوایی می پردازند، اما خرید تجهیزات مورد نیاز از یک مرکز معتبر و قابل اطمینان از اهمیت زیادی برخوردار است.

قیمت و خرید انواع دستگاه های نانوایی

هم اکنون که با تاریخچه پخت نان و تاریخچه دستگاه نانوایی حدودی آشنا شدید، اطلاعاتی را پیرامون خرید این تجهیزات در اختیارتان قرار خواهیم داد. طی سال ‌های اخیر تعداد نانوایی ‌هایی که از دستگاه ‌ها و تجهیزات اتوماتیک برای تولید نان استفاده می ‌کنند افزایش چشمگیری داشته است. کاهش دخالت نیروی انسانی در پخت نان، رعایت اصول بهداشتی، افزایش سطح کیفیت نان و ظرفیت تولید آن، از مهمترین عواملی هستند که سبب ساخت جدیدترین دستگاه‌ های نانوایی شده ‌اند.

وجود دستگاه ‌های اتوماتیک پخت نان در نانوایی‌ ها، علاوه بر این که کار را برای نانوایان آسان ‌تر کرده، موجب شده میزان ضایعات این ماده غذایی ارزشمند نیز به حداقل برسد. در هنگام خرید تجهیزات نانوایی باید به موارد گوناگونی توجه داشته باشید و به هیچ عنوان دستگاه‌ هایی با سطح کیفیت پایین را انتخاب نکنید. یکی از موارد حائز اهمیت در هنگام خرید این دستگاه‌ ها توجه به شرکت تولید کننده آن است.

یکی از معتبرترین و بهترین شرکت‌ های تولید کننده انواع دستگاه‌ ها و تجهیزات نانوایی صدرا پخت است. این مجموعه دستگاه ‌های تولیدی خود را با بالا ترین سطح کیفیت و با مناسب ‌ترین قیمت در اختیار خریداران قرار می‌ دهد.

دستگاه‌ های تولید شده در این شرکت شامل موارد زیر می ‌شود:

 • تنور نانوایی
 • تنور دوار رستورانی
 • تنور دوار ۳ متری
 • تنور دوار نانوایی
bakery machine History 4
دستگاه‌ های تولید پیشرفته

هر یک از تنورهای فوق در محلی خاص مورد استفاده قرار می ‌گیرند و خریداران می‌ توانند با توجه به نانی که قصد پخت آن را دارند، نسبت به تهیه دستگاه اقدام نمایند. از آنجایی که این تجهیزات دارای گارانتی ۱۸ ماهه هستند و خریداران نیز می ‌توانند محصولات را به صورت اقساطی و بدون بهره خریداری کنند، سالانه افراد زیادی دستگاه ‌های مورد نظر خود را از این شرکت خریداری می ‌کنند.

برای خرید دستگاه‌ های فوق از این شرکت می ‌توانید با شماره‌ های  ۰۹۱۴۹۳۹۷۳۱۱ و ۰۴۴۳۲۷۲۳۲۸۹ تماس بگیرید. تماس حاصل نموده و یا از طریق آدرس این مجموعه به نشانی www.sadrapokht.com سفارشات خود را ثبت کنید.

نکات قابل توجه قبل از خرید دستگاه های نانوایی

 • میزان استحکام و سطح کیفیت دستگاه
 • طول عمر بالا
 • طراحی بهینه و مهندسی شده
 • دارا بودن خدمات پس از فروش و گارانتی
 • میزان بهره‌وری و کارایی
 • هزینه تعمیرات و نگهداری

قیمت دستگاه های نانوایی

قیمت دستگاه ‌های نانوایی همواره ثابت نیست و به عوامل گوناگونی بستگی دارد، از مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت این تجهیزات می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سطح کیفیت تجهیزات
 • نوع نان
 • کارایی دستگاه
 • میزان ظرفیت
 • برند ‌تولیدکننده دستگاه
 • نوسانات نرخ ارز
 • میزان صادرات و واردات
 • میزان تقاضا
 • و …

هر یک از عوامل فوق می ‌توانند تاثیر چشمگیری در افزایش و یا کاهش قیمت تجهیزات نانوایی داشته باشند؛ از این رو ممکن است شما در طول سال با قیمت‌ های گوناگونی مواجه شوید.

مزایا و کاربرد دستگاه تنور نانوایی

دستگاه تنور نانوایی یکی از کاربردی ‌ترین تجهیزاتی است که توسط این مجموعه تولید می ‌گردد. این دستگاه کوچک و قابل حمل بوده و تنور آن برای پخت انواع نان و سایر محصولات پختنی مناسب می ‌باشد. پخت نان در این تنور از طریق حرارت مستقیم انجام می ‌شود و از آنجایی که در ساخت آن از سنسور های هوشمند دما و زمان استفاده شده، عملیات پخت نان در آن با بالا ترین سطح کیفیت و در کمترین زمان انجام می ‌گردد.

مزایای تنور نانوایی عبارتند از:

 1. سرعت بالا: این تنورها معمولاً با استفاده از فناوری نانو تولید می‌ شوند و می ‌توانند در مدت زمانی بسیار کوتاه عملیات پخت نان را به پایان برسانند. این دستگاه برای کسانی که زمان زیادی برای پخت نان ندارند بهترین گزینه است.
 2. حمل و نقل آسان: این تنورها ابعاد کوچکی داشته و حمل و نقل آن ها نیز بسیار آسان خواهد بود؛ شما می ‌توانید تنور را به راحتی به محیط‌ های مختلف منتقل کرده و نان مورد علاقه خود را بپزید.
 3. کاهش مصرف انرژی: با توجه به این که این تنور نانوایی از ابعاد کوچکی برخوردار است، قطعاً می ‌توان گفت که میزان مصرف انرژی آن نیز نسبت به تنورهای بزرگ کمتر است.
bakery machine History 0
مزایای تنور نانوایی

کاربردهای مختلف دستگاه تنور نانوایی -تاریخچه دستگاه نانوایی

 1. پخت نان

اصلی ترین کاربرد تنور نانوایی، پخت نان خواهد بود. با استفاده از این تنور می ‌توانید در محل کار و یا منزل خود نان‌ هایی بسیار لذیذ را طبخ نمایید. با استفاده از این تنور می توانید نان‌ های گوناگونی از جمله سنتی، سنگک، لواش، تست و غیره را پخته و نوش جان کنید.

 • آشنایی با پخت نان

یکی دیگر از کاربرد های دستگاه تنور نانوایی، آشنایی با روش ‌های آماده سازی و پخت انواع نان می‌ باشد؛ در واقع علاقمندان می ‌توانند با پخت نان‌ های مختلف تجارب خود را در زمینه پخت انواع نان ارتقا بدهند.

 • صرفه‌جویی در هزینه ها

پخت نان در منزل با استفاده از تنور نانوایی، هزینه شما جهت خرید نان از فروشگاه را کاهش می ‌دهد؛ با پخت نان در منزل می ‌توانید در هزینه ‌های خود به میزان قابل توجهی صرفه‌ جویی کنید.

 • پخت سایر محصولات پختنی

علاوه بر این که امکان پخت انواع نان در این تنور وجود دارد، برای پخت پیتزا، کیک، بیسکوییت و غیره نیز مناسب خواهد بود.

نتیجه ‌گیری

تاریخچه پخت نان به هزاران سال‌ پیش باز می گردد، از زمان پیدایش بشریت انسان ها به روش های مختلف نان را طبخ می کردند. با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های جدیدی تولید گردید که سبب شد پخت نان برای نانوایان آسان تر شود. تاریخچه دستگاه نانوایی را  به طور کامل در این مقاله بیان نمودیم.

برای خرید دستگاه نانوایی باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. سطح کیفیت دستگاه، نوع عملکرد و کارایی، میزان تقاضا، نوسانات نرخ ارز و غیره از مهمترین مواردی هستند که می ‌بایست به آن ها توجه داشته باشید. تهیه تجهیزات نانوایی از شرکت ‌های معتبر یکی از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود.

اگر قصد تهیه دستگاه‌ های نانوایی را دارید، تهیه تجهیزات مورد نیاز از شرکت صدرا پخت آذربایجان بهترین گزینه است. تمامی تجهیزات این شرکت دارای گارانتی ۱۸ ماهه هستند و خریداران می ‌توانند آن ها را به صورت اقساطی و بدون بهره تهیه نمایند.

سوالات متداول

در هنگام خرید تجهیزات نانوایی توجه به چه نکاتی ضروری است؟

کیفیت دستگاه، طول عمر، نوع کارایی، برند تولیدکننده

چه عواملی در تعیین قیمت دستگاه‌ های نانوایی تاثیرگذار هستند؟

ظرفیت دستگاه، نوع نان، نوسانات نرخ ارز، میزان تقاضا

دستگاه تنور نانوایی چه خصوصیاتی دارد؟

دستگاه تنور نانوایی کوچک و قابل هم بوده و شما می ‌توانید در محیط منزل نیز به راحتی از آن استفاده نمایید.

2 Comments

 1. نیما

  من قبلا کار نانوایی انجام دادم و تو این کار مهارت دارم، الان می خوام خودم مغازه نانوایی بزنم اما اطلاع زیادی از این دستگاه های جدید ندارم میشه در مورد این دستگاه توضیح بدین یا ش ماره همکاراتونو بدین باهاشون تماس بگیرم

  • pouyaModerator

   با سلام و وقت بخیر. لطفا اطلاعات تماستون رو توی بخش مربوطه وارد کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند و بهترین مشاوره و راهنمایی رو برای شما ارائه بدند.


وارد کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *