Skip to content

نقش نمک در پخت نان

نقش نمک در پخت نان

نقش نمک در پخت نان مهم است و باید به اندازه از آن استفاده شود. استفاده از نمک به مقدار مناسب در پخت نان باعث خوش طعم شدن آن خواهد شد؛ اما مصرف بیش از اندازه نمک در محصولات غذایی مانند نان که روزانه مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند باعث بروز برخی از مشکلات مانند فشار خون شود. در ادامه به بررسی بیشتر نقش نمک در پخت نان خواهیم پرداخت.

تاثیر نمک در تهیه نان

استفاده از نمک در پخت نان از ترش شدن خمیر نان جلوگیری خواهد کرد. در مرحله تهیه خمیر نان از نمک استفاده می شود تا بعد از پخته شدن، نان یکدست، نرم و با بافت لطیف تهیه شود. افزودنی هایی مانند نمک باید به مقدار مناسب و دقیق استفاده شوند. اگر برای تهیه نان در حجم بالا و از دستگاه های نانوایی استفاده می کنید، آشنایی با نقش نمک در پخت نان، میزان استفاده از این افزودنی و بهترین زمان اضافه کردن نمک به خمیر نان، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

تاثیر نمک در تهیه نان

ویژگی نمک استفاده شده در پخت نان

هر نمکی برای پخت نان مناسب نیست. در پخت نان از نمک مخصوصی به نام نمک نانوایی استفاده می شود. نمک به کار رفته در پخت نان باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

 • کاملا بهداشتی و مطابق با استانداردهای تایید شده صنایع غذایی
 • دانه بندی ریز به منظور حل شدن سریع در خمیر نان
 • عاری از هر گونه بو و طعم خارجی
 • دارای رطوبت کمتر از 5 درصد در نمکهای بدون ید

مزایای استفاده از نمک در پخت نان

استفاده از نمک در پخت نان، می تواند در طعم و رنگ نان، تاثیر مثبت داشته باشد. از مزایای استفاده از نمک در پخت نان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود طعم و رنگ نان پخته شده
 • افزایش مقاومت و کشش گلوتن در خمیر نان
 • بافت یکدست و نرم نان پخته شده
 • تاثیر مثبت در کنترل و مهار کردن رشد میکروارگانیسم های مخمر نان
 • تامین املاح مورد نیاز بدن
مزایای استفاده از نمک در پخت نان

مشکلات استفاده بیش از حد از نمک در تهیه خمیر

میزان استفاده از نمک در پخت نان باید دقیق و استاندارد باشد. به طور کلی می توان گفت، استفاده از نمک به اندازه ١/٨ (یک ممیز هشت دهم) درصد وزن آرد مجاز است. برخی از مراکز پخت نان به دلیل بی کیفیت بودن آرد و دستگاه های پخت نان، مجبور به استفاده بیش از اندازه از نمک در خمیر نان می شوند که این مورد باعث ایجاد مشکلات مختلفی در مصرف کنندگان این محصولات خواهد شد. از مهم ترین مشکلات استفاده بیشتر از حد نرمال از نمک در تهیه خمیر نان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش فشارخون
 • ایجاد ناراحتی های معده
 • پوکی استخوان
 • بروز آسم
 • سکته قلبی و مرگ ناگهانی
 • کاهش عملکرد طبیعی کلیه

بهترین راه جلوگیری از بروز مشکلات نام برده، استفاده از دستگاه های استاندارد و مهندسی شده در تهیه نان مانند تنور دوار نانوایی، تنور دوار سه متری و تنور دوار رستورانی صدرا پخت آذربایجان است. برخی از نانوایی ها به دلیل بی کیفیت و قدیمی بودن دستگاه های پخت نان، از مقدار زیادی نمک و سایر افزودنی ها برای بهبود کیفیت پخت نان استفاده می کنند که اصولی نمی باشد. کیفیت بالای نان بهتر است توسط دستگاه های نانوایی مدرن و به روز تامین شود.

مشکلات عدم استفاده از نمک در تهیه خمیر نان

استفاده نکردن از نمک در پخت نان نیز مانند استفاده بیش از اندازه آن، صحیح نیست. نقش نمک در پخت نان مهم است. بهترین راه، استفاده درست و صحیح از نمک در تهیه نان است. عدم استفاده از نمک در تهیه نان می تواند در کیفیت نان تاثیرگذار باشد. از مشکلات عدم استفاده صحیح از نمک در پخت نان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شل شدن خمیر و به هدر رفتن آرد در تهیه نان
 • کاهش حجم و کشش نان پخته شده
 • بی رنگ و بی طعم شدن نان
 •  خرد شدن سریع و شکننده بودن سطح نان پخته شده
زمان اضافه کردن نمک به خمیر

چه زمانی باید نمک را به خمیر اضافه کنیم؟

در بخش های قبلی به اهمیت این موضوع اشاره کردیم. زمان اضافه کردن نمک به خمیر مهم است و علاوه بر طعم، در شکل و بافت نان نیز تاثیر خواهد گذاشت. بهترین زمان اضافه کردن نمک در پخت نان، زمانی است که آب در دیگ خمیر گیری ریخته می شود. با اضافه کردن نمک به آب داخل دیگ، نمک به طور یکنواخت در آب حل خواهد شد.

سوالات متداول

آیا کیفیت و برند دستگاه نانوایی بر کیفیت نان تهیه شده تاثیر دارد؟

بله، نان های پخته شده توسط دستگاه های نانوایی استاندارد و مدرن، از لحاظ کیفیت و بهداشت محصول، بسیار بالا بوده و طرفداران بیشتری نیز دارند. یکی از بهترین برندهای تولید کننده انواع دستگاه های نانوایی مدرن و ساخته شده با اصول مهندسی، دستگاه های پخت نان شرکت صدرا پخت آذربایجان است.
از مهم ترین ویژگی های محصولات این شرکت می توان به طراحی مهندسی شده، بهینه و کاربردی دستگاه های پخت نان، با کیفیت و در دسترس بودن قطعات، کاهش مصرف سوخت و انرژي، کیفیت بالای نان های پخته شده با دستگاه های نانوایی برند صدرا پخت آذربایجان، گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر شرکت اشاره کرد.

آیا حذف کامل نمک در پخت نان صحیح است؟

استفاده درست و به اندازه از نمک نانوایی در پخت نان، لازم و ضروری است. بنابراین حذف کامل نمک در پخت نان، توصیه نمی شود.

آیا در پخت نان از نمک مخصوصی استفاده می شود؟

در تهیه نان های صنعتی می توان از نمک مخصوصی به نام نمک نانوایی استفاده کرد. از مهم ترین ویژگی های این نمک می توان به بهداشتی بودن و کیفیت بالای نمک اشاره کرد.

No comment yet, add your voice below!


وارد کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *